️خیز ارز، شتاب فقر/ کنشگران اجتماعی درباره «نوسانات ارزی و فروپاشی حاشیه‌های فقیرنشین» چه می‌گویند؟

اصغر ایزدی‌جیران، انسان‌شناس و استاد دانشگاه تبریز، در نشست «نوسانات ارزی و فروپاشی حاشیه‌های فقیرنشین» نوسانات ارزی را به‌منزله فرمی از خشونت ساختاری تعریف کرد که منطقش، ساختن یک نظم اجتماعی است که در آن توزیع قدرت، تعیین‌کننده ارزشمندی یا بی‌ارزشی زندگی گروه‌های مختلف اجتماعی است:
▪️اگر تا پیش از این، خشونت ساختاری آهسته و ذره‌ذره، در طولانی‌مدت در زندگی فقرا نفوذ می‌کرد، اکنون با سررسیدن هر یک از خیزهای قیمتی در غذا، دارو، مسکن و… خشونت ساختاری به تندی و در کوتاه‌مدت به‌یک‌باره بر سر فرودستان آوار می‌شود.

▪️التهاب بازار ارز به هر علتی که رخ داده باشد، زندگی فرودست‌ترین افراد را تبدیل به منظره‌ای از ضایعات انسانی (یعنی انسان‌هایی که دیگر مفید یا قابل‌قبول نیستند) کرده و درواقع، بازی با سرنوشت و زندگی و مرگ گروه‌های آسیب‌پذیر رخ داده است. به این طریق، ما با تحمیل اجتماعی عجز در این اقشار مواجه هستیم. قربانیان اجتماعی این روند پرسرعت کسانی هستند که به حد کافی توانمند نیستند تا در برابر این فشارهای اقتصادی از خود دفاع کنند و با شتابی تند به زمین می‌خورند و اکنون این عجز است که نوع انسان، نوع فرهنگ، نوع جامعه و نوع اخلاق عاجزشدگان را تعریف می‌کند.

▪️ نوسانات ارزی، نوسانات جسمانی، نوسانات روانی و نوسانات خانوادگی را به‌همراه دارد، در پی هر یک از موج‌‌های افزایش قیمت ارز، قیمت زنده‌ماندن در حاشیه شهرهای بزرگ هم افزایش می‌یابد و ما شاهد سقوط آزاد در کیفیت همه ابعاد زندگی فرودستان جامعه هستیم. قیمت کنونی زیستن با خیزش ارز بالا رفته و منجر به حالت ذهنی و روانی بیچاره‌ترشدن اقشار فرودست شده که مفهوم آن گرسنه‌ترشدن، بیمارترشدن، عصبانی‌ترشدن و در نهایت معتادتر‌شدن افراد است.

▪️از گرسنگی تا بیماری تا خشونت خانگی و تا فروپاشی خانواده، یعنی تضعیف جسم، ناقص‌کردن جسم، عقب‌‌ماندگی جسمی، تا وحشی‌کردن روان و از فروپاشی از سطح فرد تا سطح خانواده، همگی زاییده بی‌‌پولی یا بنا بر تمرکز موضوعی‌‌مان در اینجا؛ یعنی نوسانات ارزی، کم‌شدن پول است. پول که مایه حیات است. نه‌تنها مایه حیات، بلکه مایه‌‌ روان و مایه خانواده هم هست. تاب‌آوردن در برابر همه این فروپاشی‌‌ها، فقط از طریق لذت‌‌هایی در دسترس مثل روابط جنسی و مواد مخدر حاصل می‌شود که هر دو خطراتی جدی را به‌همراه دارند./شرق

▪️مشروح این اظهارات را در خبرآنلاین بخوانید؛

IR

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار